Každý jsme anděl s jedním křídlem... Abychom vzlétli, musíme se objemout.....

Ubrousková technika na květináče

30. ledna 2008 v 16:26 | Teryšek |  ☺Vyrob si☺

Découpage - aplikace ubrouskové metody na květináči

 • Nejdříve materiál, který budeme potřebovat: květináč, podkladovou barvu, ubrousek (třívrstvý), lepidlo a lak. Dále budeme potřebovat plochý štětinový štětec a ostré nůžky.
  Klikni pro větší obrázek
 • Květináč natřeme podkladovou barvou
  Klikni pro větší obrázek
 • Barva musí být světlá, jinak by ubrousek nebyl vidět. Volíme pokud možno odstín, který barevně ladí s motivem na ubrousku.
  Klikni pro větší obrázek
 • Je dobré květináč natřít i uvnitř. Značně se tím zvýší jeho odolnost vůči vlhkosti z mokré zeminy a nehrozí žádné poškození.
  Klikni pro větší obrázek
 • Zatímco barva na květináči zasychá, vystřihneme si z ubrousku požadovaný motiv.
  Klikni pro větší obrázek
 • Oddělíme první (potištěnou) vrstvu a tu potom použijeme.
  Klikni pro větší obrázek
 • Položíme vystřižený obrázek na suchý květináč a štětcem namočeným v lepidle jej přilepíme. Čím větší motiv, tím je toto lepení obtížnější. Mohou se tvořit nerovnosti, popřípadě se může ubrousek začít trhat. Záleží i na rychlosti, čím déle budeme ubrousek přihlazovat, tím větší je riziko přetrhnutí.
  Klikni pro větší obrázek
 • Když je přilepený obrázek suchý, celý květináč nalakujeme. Květináč tím dostane jednolitý povrch a opět se zvýší jeho odolnost vůči vodě, ale i proti mechanickému poškození. Lakovat můžeme buď lepidlem, které jsme použili na lepení ubrousku, nebo lakem k tomu určeným, který bývá obvykle levnější.
  Klikni pro větší obrázek
 • A takto náš výtvor vypadá. Tak s chutí do toho. Není to nic těžkého, uvidíte :-)
  Klikni pro větší obrázek
Nejčastější problémy a dotazy:
1) Vrchní vrstva ubrousku nejde sundat - pomůže kousek lepicí pásky.
2) Motivek musíme nastavovat - pak si pomůžete tak, že motiv natrháme a lepíme pečlivě k sobě. Trhaný spoj není skoro vůbec viditelný. Pokud ale přelepíte dvě části přes sebe, ubrousek v tom místě ztmavne.
3) Plocha motivu je příliš velká. Pak máte několik možností: buď si motiv rozstříháte a lepíte podle už uvedeného postupu, nebo lepíte vcelku - postupujete od středu motivu k okrajům, přičemž lepidlem natřete vždycky jen část předmětu. Hodně vám pomůže, když si lepidlo trošku zředíte a nanášíte jej houbičkou - odstřihnete kousek houby na nádobí a lehounce mokrou houbičkou poťukáváte na ubrousek, nebo prostě podklad zdrsníte tak, abyste nelepili na hladkou plochu.
4) Ubrousek se přetrhl - pokud máte jiný, můžete celý obrázek prostě umýt, nepokoušejte se jej však strhnout a nalepit znovu - téměř nikdy se to nepovede.
5) Ubrousek splynul s podkladem a vzorek není vidět - podklad je příliš tmavý. Na tmavý podklad můžete lepit obrázky z časopisů nebo květiny, ale ne tenkou vrstvu ubrousku, protože světlá místa zprůhlední a z motivu zbydou jenom obrysové linky. Někdy je to žádoucí, většinou se ale výsledek příliš nepovede.
6) Sklo vypadá "upatlané" - ihned po nalepení je dobře otřít přebytečné lepidlo papírem - báječně se k tomu hodí dolní dvě vrstvy ubrousku. Pokud jde o lepidlo vypalovací, dá se, dokud je po vypálení ještě trošku teplé, opatrně oškrábat nožem.
7) Na květináči se objevují bubliny, rezavý potah nebo nepěkná místa. Pravděpodobně byl nátěr řídký nebo jste nenatřeli celý květináč - například odtokový otvor. Příště musíte natírat opatrněji a nejlépe vícekrát.
8) Koupili jsme lepidlo - musíme koupit ještě i lak? Protože plocha, potřená lepidlem, je lesklá, musíme celou dekoraci nějak dokončit - ať už potřeme celý předmět přímo lepidlem nebo lakem. Jinak by bylo vidět, kde všude jste táhli štětcem.
KvětináčePejsekVýsledkem je strava zdravá a pěkně vypadající
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama